Сайт "Історичний світ"
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 51
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

П'ятирічки

Нав'язана після Великої Жовтневої соціалістичної революції буржуазією народу Громадянська війна за активної підтримки інтервентів Англії, Австро-Угорщини, Німеччини, Греції, Італії, Польщі, Румунії, США, Туреччини, Фінляндії, Японії довела країну до повної розрухи. Але вже в 1926 році, при повній економічній блокаді Заходу, промислове виробництво досягло рівня 1913 року - періоду «найвищого розвитку» царської Росії. При цьому виробництво електроенергії перевершило той рівень на 80, продукції машинобудування - на 33, продукції чорної металургії - на 13 відсотків. Після грошової рефом 1922-1924 рр. курс рубля став високим і стійким. XV З'їзд ВКП (б) в грудні 1927 року затвердив Директиви по складанню Першого п'ятирічного плану. З виступу І. В. Сталіна в листопаді 1928 року: «Необхідно наздогнати і перегнати розвинуті капіталістичні країни. Або ми цього доб'ємося, або нас затрут ».

ПЕРША П'ЯТИРІЧКА (1929-1932 рр.). Обсяг валової продукції промисловості за 4 роки виріс ВДВІЧІ. У тому числі: електроенергії, сірчаної кислоти - в 2,7 рази, вугілля і нафти - в 1,8 рази, сталі - в 1,4 рази, цементу - в 2, металорізальних верстатів - в 10, тракторів, автомобілів - у 30 раз. З виступу І. В. Сталіна: «... ми зробили більше, ніж ми самі очікували ... заново створені тракторна, автомобільна, авіаційна промисловість, верстатобудування, сільськогосподарське машинобудування, заново створена нова вугільно-металургійна база на Сході ...» В Іванові побудовані, оснащені і пущені: найбільший в Європі Меланжевий комбінат, прядильні фабрики «Червона Талка» і ім.Дзержинського, завод торф'яних машин, в Нижньому Новгороді - автомобільний, в Харкові і Сталінграді - тракторні заводи, Уралмаш ... Потяги пішли по Турксибу в Середню Азію. До кінця 1930 року в країні не стало безробіття. З початком колективізації на селі з'явилася техніка. В країні практично не залишилося безграмотних. З виступу І. В. Сталіна 4 лютого 1931 року: «Ми відстали від передових стрнан на 50-100 років. Ми повинні пробігти цю відстань в 10 років. Або ми зробимо це, або нас зімнуть ».

ДРУГА П'ЯТИРІЧКА (1933-1937 рр.). За п'ятиріччя національний дохід зріс в 2,1 рази, продукція промисловості - в 2,1 рази, сільського господарства - в 1,3 рази. Побудований Урало-Кузбас - друга в країні вугільно-металургійна база. У 1935 році в Москві введено в експлуатацію лінії метро. У країні широко розгорнулося стаханівський рух "За ударну працю". У 1937 році дав перший струм ДніпроГЕС, завершено будівництво судноплавного каналу Москва-Волга, експедиція Папаніна висадилася на Північному полюсі і розгорнула першу полярну станцію СП-1, екіпаж літака АНТ-25 В.Чкалов, Г.Байдуков, А.Беляков здійснив безпосадочний переліт з СРСР в США через Північний полюс. До кінця п'ятирічки 97 з кожних ста селянських дворів складалися в колгоспах. 12 грудня 1937 року в країні вперше пройшли прямі і таємні вибори в Союзний парламент - Верховна Рада СРСР.

ТРЕТЯ П'ЯТИРІЧКА (1938-1941 рр.). За перші три роки третьої п'ятирічки виробництво промислової продукції зросло на 45, машинобудування - на 70 відсотків. Перед обличчям агресивної політики фашистської Німеччини особлива увага приділялася зміцненню обороноздатності країни, освоєння і масового виробництва нових видів військової техніки та озброєння. До 1939 року СРСР мав вузів і студентів більше, ніж всі країни Європи разом узяті. П'ятирічка була перервана віроломним гітлерівським нападом 22 червня 1941 року. На початку війни вдалося евакуювати на схід 1.310 великих промислових підприємств, півтора мільйона вагонів вантажів, 10 мільйонів чоловік. Під час війни гітлерівці: спалили і зруйнували 1.710 міст і селищ, 70 тис. Cел і сіл, понад 6 млн. Житлових будинків, позбавивши 25 млн. Чоловік притулку, 31.850 промислових підприємств, 65 тис. Км залізничних шляхів і 4.100 станцій, 40 тис . лікарень та інших лікувальних установ, 84 тис. шкіл, училищ, технікумів і вузів, 43 тис. бібліотек, 36 тис. поштових установ і телефонних станцій; знищили або вивезли 239 тис. електромоторів і 175 тис. металорізальних верстатів; розорили, розграбували 98 тис колгоспів, 1.876 радгоспів, 2.890 машинно-тракторних станцій; вивезли до Німеччини 71 млн голів великої рогатої худоби, свиней, овець і кіз, коней, 110 мільйонів голів домашньої птиці. У найкоротші терміни на сході країни була розгорнута військова промисловість, яка дала фронту 138,5 тис. Літаків (з них 115,6 тис. Бойових), 110,2 тис. Танків і самохідних установок, 526,2 тис. Гармат і мінометів, 19,8 мільйона одиниць стрілецької зброї. Створена в війну на сході промислова база в повоєнний час отримала подальший розвиток.

ЧЕТВЕРТА П'ЯТИРІЧКА (1946-1950 рр.). Вже в 1948 році в основному був досягнутий довоєнний рівень промислового виробництва, а до 1950 року основні виробничі фонди зросли до рівня 1940 року: в промисловості - на 41, в будівництві - на 141, у транспорті і зв'язку - на 20 відсотків. На 73 відсотки був перевершений довоєнний рівень по валової продукції: промисловості. Сільське господарство за більшістю показників також вийшло на довоєнний рівень. До кінця п'ятирічки знову стали до ладу не тільки ДніпроГЕС, але і всі електростанції Придніпров'я, Донбасу, Чорнозем'я, Північного Кавказу. Знову заробили гіганти металургії і машинобудування Півдня. Починаючи з 1947 року, аж до 1953 року навесні проходили великі зниження роздрібних цін на продукти харчування і товари широкого вжитку. У 1950 році СРСР позбавив США монополії на атомну зброю.

П'ЯТА П'ЯТИРІЧКА (1951-1955 рр.). За п'ятирічку національний дохід зріс на 71, обсяг промислової продукції - на 85, продукції сільського господарства - на 21 відсоток, обсяг капіталовкладень (інвестицій) у вітчизняну економіку - майже вдвічі. У 1952 році став до ладу Волго-Донський судноплавний канал. В Іванові стали до ладу перші черги заводів автокранів, розточувальних верстатів, точних приладів.

ШОСТА П'ЯТИРІЧКА (1956-1960 рр.). За п'ятиріччя національний дохід зріс більш ніж в півтора рази, валова продукція промисловості - на 64, сільського господарства - на 32 відсотки, капіталовкладення більш ніж удвічі. Введено в дію Горьковская, Іркутська, Куйбишевська, Волгоградська ГЕС, найбільший в Європі Камвольний комбінат в Іванові. Розпочато освоєння цілинних і перелогових земель Казахстану, Зауралля та Західного Сибіру. 4 жовтня в СРСР здійснено запуск першого в світі штучного супутника Землі. Країна отримала надійний ракетно-ядерний щит.

СЬОМА П'ЯТИРІЧКА (1961-1965 рр.). П'ятирічка почалася з квітневого польоту Юрія Гагаріна в космос і увінчалася зростанням національного доходу на 60, основних виробничих фондів - на 90, валової продукції промисловості - на 84, сільського господарства - на 15 відсотків.

ВОСЬМА П'ЯТИРІЧКА (1966-1970 рр.). За п'ятиріччя національний дохід зріс на 42, обсяг валової продукції промисловості - на 51, сільського господарства - на 21 відсоток. Введено в дію Братська, Красноярська, Саратовська ГЕС, Волзький автозавод ...

ДЕВ'ЯТА П'ЯТИРІЧКА (1971-1975 рр.). За п'ятиріччя національний дохід зріс на 28, обсяг валової продукції промисловості - на 43, сільського господарства - на 13 відсотків. З освоєнням нафтових, газових родовищ Західного Сибіру інтенсивно будувалися підприємства нафтохімії і нафтопереробки, були прокладені 22,6 тисячі кілометрів магістральних нафтопроводів і нафтопродуктопроводів, 33,7 тис.км магістральних газопроводів і відводів від них.

ДЕСЯТА П'ЯТИРІЧКА (1976-1980 рр.). За п'ятиріччя національний дохід зріс на 24, обсяг валової продукції промисловості - на 23, сільського господарства - на 10 відсотків. Введено Усть-Ілімськ ГЕС, Камський автозавод. Відповідно ще на 15 тис. І 30 тис. Км зросла протяжність магістральних нафто- і газопроводів. У серпні 1977 радянський атомний криголам «Арктика» вперше в історії мореплавання досяг Північного полюса.

ОДИНАДЦЯТА П'ЯТИРІЧКА (1981-1985 рр.) XXVII з'їзд КПРС визначив найважливішою загальнопартійної, загальнодержавним завданням на 11-у п'ятирічку надати розвитку країни ще більшого динамізму за рахунок ще більш ефективного використання виробничих фондів, їх подальшого розвитку та оновлення, впровадження передових технологій і досягнень науково -технічного прогресу, особливо у важкій промисловості. У легкій, харчовій промисловості, поряд зі створенням нових потужностей, активно велося розширення, технічне переозброєння діючих підприємств. Загальна протяжність магістральних нафто- і газопроводів і відводів від них досягла відповідно 54 тисяч і 112 тисяч кілометрів. В цілому за п'ятирічку національний дохід і громадський валовий продукт приросли ще на 19 відсотків. Реальні доходи на душу населення, виплати і пільги населенню з суспільних фондів споживання збільшилися відповідно на 11 і 25 відсотків.

ДВАНАДЦЯТА П'ЯТИРІЧКА (1986-1990 рр.). Визначаючи основні напрямки економічного і соціального розвитку СРСР на 12-у п'ятирічку і на період до 2000 року XXVIII з'їзд КПРС поставив завдання: удвічі збільшити національний дохід, який використовується на споживання і накопичення, виплати і пільги населенню з суспільних фондів споживання, випуск промислової продукції, в 1,6-1,8 рази збільшити реальні доходи на душу населення. І на старті п'ятирічки намічений темп перетворень витримувався. Особливо наростали темпи житлового будівництва, що робило цілком реальною поставлену партією завдання до 2000 року в півтора рази збільшити житловий фонд країни і забезпечити кожну сім'ю окремою квартирою. Так тривало доти, доки Горбачов, якого дошкуляв «реформаторський» свербіж, активно підштовхуваний ззовні і внутрішньої «п'ятої» колонії не затіяв під прапором «більше гласності, більше соціалізму» активну «перебудову», що обернулася «катастройка».

Подвиги п'ятирічок

А тепер повернемося на 70 років назад, в Радянський Союз 1928- 1941 років. За ті неповні 13 років передвоєнних п'ятирічок в країні була проведена безпрецедентна за своїми масштабами індустріалізація, в результаті якої стали до ладу близько 9000 нових заводів, фабрик, шахт, електростанцій, нафтопромислів; були побудовані сотні нових міст, ще в 1930 р повністю ліквідовано безробіття. Країна подолала техніко-економічну відсталість, і за структурою промислового виробництва СРСР вийшов на рівень найрозвиненіших країн світу. Приріст виробництва, наприклад, тільки за достроково виконану (4 роки і 3 місяці). Другу п'ятирічку становив 73%, а середньорічний приріст - 17,2%! (Чи мислимо, бачено таке сьогодні?) За обсягом промислової продукції ми вийшли на друге місце в світі, поступаючись лише США, а за темпами індустріального зростання перевершили і їх показники. Продуктивність праці, наприклад, у великій промисловості зросла за п'ятирічку на 82%. І головне, країна стала економічно повністю незалежною. Ми навчилися все вміти і все стали робити самі! Питома вага імпортної продукції до 1937 року вже не перевищував 0,7%.

Так втілювалися в життя слова І. Сталіна, сказані 4 лютого 1931 р .: «Ми відстали від передових країн на 50-100 років. Ми повинні пробігти цю відстань в десять років. Або ми зробимо це, або нас зімнуть ». А через 10 років була війна. Велика і Вітчизняна. Але завдяки масовому трудовому героїзму радянських людей в передвоєнні і воєнні роки «відстань пробігли», «зім'яти» себе не дозволили і в війні цій перемогли.

Ну а після війни, за роки Четвертої п'ятирічки (1946- 1950 рр.), Довоєнний рівень промислового виробництва був досягнутий вже до 1948 року, а до 1950 року обсяг випуску продукції машинобудування перевищив рівень 1940 року вже в 2,3 рази. На 73% був перевершений і довоєнний рівень валової продукції промисловості. У сільському господарстві за більшістю показників також було досягнуто довоєнного рівня, а починаючи з 1947 р щорічно навесні проходили великі зниження роздрібних цін. Були побудовані нові електростанції, нова будівля МДУ, і головне - в 1949 році була створена радянська атомна бомба і закладені всі необхідні умови для швидкого радянського виходу в космос.

Сьогодні все те, що тоді змогли зробити радянські люди, сприймається казкою. Так само як і просто неможливо, немислимо собі уявити - що б ми стали робити, доторкнися тій страшній війні статися зараз. І де, і з чим би після неї виявилися. Але тоді завдяки подвигу народу і плановому господарюванню п'ятирічок все витримали, все винесли і залишили нащадкам другу наддержаву світу.

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites