Сайт "Історичний світ"
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 51
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Вікінги

У датського конунга Рагнара Лодброка було кілька прізвиськ - наприклад, Рагнар Шкіряні Штани або ж Рагнар Волосатий Зад. Деякі дослідники вважають, що його прізвище переводилася як «прапор долі». Так чи інакше, Лодброк увійшов в історію як один з найлютіших загарбників чужих земель.

Його життєпису досить мізерні. Достовірно невідомо, коли він жив і правил. Найбільш ймовірними вважають роки правління Лодброка з 835 року до самої його смерті в 865 році. Вважається, що він народився в Скандинавії в сімействі Сигурда Кільце і був тісно пов'язаний з двором датського короля. Але сам Рагнар зводив своє походження до богів і називав себе нащадком бога Одіна. Лодброк був відважний в морських плаваннях і в бою, але при цьому надзвичайно жорстокий і підступний. Сенсом його життя стали набіги на заморські країни, а його девіз був такий - «Захід за морями». У своїх набігах Рагнар був неуёмен.

Найбільше занепокоєння вселяла йому думка, що нащадки забудуть хвалебні пісні про його подвиги, якщо сини затьмарять його славу. Тому він невтомно борознив на своєму ДРАККАР водні простори від Оркнейських островів до Білого моря, нападаючи на міста і села. Успіх у військових походах супроводжував Лодброк не тільки завдяки відвазі і вишколі його воїнів, а й завдяки його тактиці. Його улюбленою військовою стратегією було вчинення набігів на християнські міста під час релігійних свят, коли варта в них була присутня на церковній службі і не була готова до відсічі. Жителі захоплених міст платили йому багаті викупи, щоб уникнути розорення, і Рагнар часто погоджувався на це, щоб потім знову повернутися і вимагати ще більше.
За переказами, три дочки Рагнара виткали для нього чарівне прапор із зображенням ворона. Перед тим як відправитися в похід, це прапор розчохлялися. Якщо ворон на ньому змахував крилами, значить, вікінгів чекала удача. Якщо ж крила ворона мляво обвисали в складках стяга, то з виходом слід почекати. А дружина пошила йому його знамениті шкіряні штани з хутром назовні, які були для Рагнара своєрідним талісманом.

Рагнар Лодброк нападає на Париж

У 845 році Лодброк вважався вже щасливим мореплавцем і успішним воєначальником. Багато вікінги вважали за честь відправитися в похід під його початком, будучи впевненими, що повернуться назад, навантажені здобиччю. Тому Рагнару не склало труднощів зібрати значний флот для військової експедиції в Західно-Франкське королівство (майбутню Францію). Принісши велику жертву богу Тору і окропив голови свіжою кров'ю, 5 тисяч вікінгів на 120 кораблях вирушили на «Захід за морями». Найближчим сподвижником Лодброка в цьому поході став не поступався йому в жорстокості і підступності конунг Хастінг. Рагнар навіть довірив йому виховання власного сина Бьорна на прізвисько «Железнобокого».

Біля берега флот вікінгів розділився ... Одна частина кораблів під командуванням Лодброка увійшла в Сену, інша під керівництвом Хастінга - в Луару. Для франків настали чорні дні.
Хастінг зі своїм загоном узяв штурмом Нант. Увірвавшись в місто вікінги вбивали всіх підряд: воїнів, жінок, людей похилого віку, дітей. Ченці спробували сховатися в церкві Святого Петра, але вікінги, розтрощивши сокирами двері, увірвалися всередину, де перебили всіх священнослужителів, потім розграбували церкву і підпалили її.
Рагнар діяв не менш жорстоко. Місто Руан був їм розорений, Сент-Уенскій монастир - узятий, безліч ченців вбиті або забрані в полон. Всі місця, що лежать між Руаном і морем, як і узбережжі Сени, виявилися пограбовані або обкладені даниною. Монастир Фонтенель, щоб уникнути грабунку і пожежі, відкупився від Рагнара шістьма фунтами золота і срібла. А ось священики з монастиря Жюмьеж, заснованого святим Філіберта в 7-му столітті на маленькому півострові Сени, відкупитися від вікінгів не зуміли. І в результаті Рагнар розорив монастир так, що той ще тридцять років після його навали стояв порожнім.

У березні 845 року Лодброк і Хостинг, з'єднавши свої сили, кинулися до Парижу. Вартові, помітивши, як армада драккар, які виставили вперед драконьи голови на носах кораблів, ковзає вгору по Сені, послали гінця до короля франків Карлу II Лисому. Той почав готуватися до відбиття навали, але допустив тактичну помилку. Не знаючи, на якому березі Сени вікінги висадяться, король франків розділив свої сили і помістив їх по обидва боки річки, щоб перешкодити противнику зійти на сушу. Але вікінги потай пристали до берега і всією своєю міццю обрушилися на одну з половинок французького війська.
І домоглися перемоги.
Для залякування іншої половини армії франків Рагнар показово повісив 111 захоплених бранців на острівці посередині Сени. Акт залякування подіяв. Франки відступили, а Лодброк 28 березня урочисто вступив в Париж. З Карлом II він зустрівся в Сен-Дені і розмовляв з ним на правах переможця. Щоб врятувати місто від руйнування, а його жителів від знищення, король заплатив Рагнару величезну на ті часи контрибуцію - 7 тисяч фунтів срібла. Натомість Лодброк поклявся Одином і своїм мечем, що тепер він залишить франків в спокої. Срібло, отримане від короля, було завантажено вікінгами на їх кораблі. Туди ж вони склали і викупи, отримані за бранців. Наприклад, монахи з Сен-Дені заплатили Лодброк 26 фунтів срібла за викуп 68 осіб. Після чого загарбники рушили в зворотний шлях.
Рагнар не раз безсоромно порушував клятви і обіцянки, дані переможеним, тому цілком міг повернутися назад в Париж і зажадати ще. Однак в даному випадку парижан врятувала епідемія дизентерії, що обрушилася на вікінгів. Втім, навряд ті прийшли в себе, як Рагнар все ж порушив свою священну клятву паче не грабувати французькі землі. Перед відплиттям додому він встиг ще спустошити берега Нижньої Сени і пограбувати монастир Святого Бергена в Сент-Омер.

Смерть Рагнара Ладброка. Гравюра ХІХ ст.

Через 20 років Рагнар Лодброк, будучи вже в похилих літах, вирішив зробити набіг на Британію і напав на одне з семи острівних королівств - Нортумбрию. Але британці зуміли дати вікінгам відсіч. Воїни Рагнара були перебиті, а сам він, весь поранений, опинився в полоні. Король Нортумбрії Елла II (Аелла Другий) підготував йому вишукану кару, наказавши кинути в глибокий колодязь з отруйними зміями. Шкіряні штани захистили ноги конунга, але одна з гадюк цапнув його в обличчя. Уже синіючи, Рагнар зареготав і крикнув: «Gnythja mundu grisir ef galtar hag vissi ...» Елла II, який спостерігав за стратою, не знав норвезького і не зрозумів, що сказав вікінг. Зате в його оточенні хтось володів цією мовою і передав синам Лодброка передсмертні слова їхнього батька: «Коли поросята дізнаються, як помер старий кнур, ось вже вони захрюкає». Після цього ті просто розлютилися. Особливо їх зачепило, що Елла не дозволив їх батькові померти з мечем в руках, і той тим самим втратив можливість потрапити в Валгаллу.

Нащадки конунга Бьорн Железнобокого, Хвітсёрк, Сігурд Змеіноглазий і Івар Безкосний не стали зволікати з помстою. Вони зібрали 20-тисячну армію, спорядили флот і вирушили до Британії. Спочатку була підкорена Нортумбрия. А захопленому в полон короля Елі влаштували страшну кару під назвою «кривавий орел» - живому мечем розрубали ребра зі спини, розкрили у вигляді крил і витягли легкі. Але на цьому сини Лодброка не заспокоїлися. Лють помсти ще горіла в них. Британці говорили про них: «Схожі на демонів і уклали союз з дияволом». Вогнем і мечем сини Рагнара пройшлися по британським королівствам, заподіявши їм чимало бід.

А що сьогодні? 28 березня вся Скандинавія відзначає День Рагнара Лодброка. Шведи, норвежці та датчани в цей день щорічно вихваляють Рагнара, легендарного датського конунга з роду Інглінгов, піднімають за нього тости і читають старовинні саги, що розповідають про його діяннях. Так триває вже багато років. Здравиці на його честь вимовляються саме в цей день не випадково - адже саме 28 березня 845 року Рагнар Лодброк захопив Париж.

 Олег Александров


 

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites